Programme

Thursday, 23rd June

11:15
L1
Lectures 1: Implementation
Venue: Maxwell Theatre, Hamilton
Chair: Anthony Quinn
 
1
» Lorenzo Faggion, Mahdi Hussain
6
» Xiaolin Cao, Liang Lu, Maire O'Neill
12
» Diarmuid Collins, Aidan Keady, Grzegorz Szczepkowski, Ronan Farrell
18
» Rashid Iqbal
22
» Robert Walczyk, Alexander Balazs, Alistair Armitage, T. David Binnie
13:45
L2
Lectures 2: Methods
Venue: Maxwell Theatre, Hamilton
Chair: Sean McLoone
 
28
» Barry Cardiff, Liam Barry, Tony Fagan
33
» Aishwarya Moni, Christopher J Bean, Ivan Lokmer, Scott Rickard
38
» Viet Hung Tran, Anthony Quinn
44
» Haoxuan Li, Ronan Scaife, Darragh O’brien
15:05
P1
Posters 1
Venue: Hamilton Concourse
Chair: Anthony Quinn
 
50
» Daniel O'Shea, Richard McSweeney, Christian Spagnol, Emanuel Popovici
56
» Shijie Deng, Alan Morrison
59
» Liqiang Zheng, Jingxuan Li, Michael Hayes, Brendan O'Flynn
64
» Zhao Liu, Yuansong Qiao, Brian Lee, Enda Fallon, Karunakar A. K., Chunrong Zhang, Shuaijun Zhang
70
» Jane Charles, Derry Fitzgerald, Eugene Coyle
76
» Alan O'Cinneide, David Dorran, Mikel Gainza, Eugene Coyle
82
» Sandra Scott-Hayward, Emiliano Garcia-Palacios
88
» Thianantha Arumugam, Sakir Sezer, Dwayne Burns, Vishalini Vasu
94
» Rajesh Jaiswal, Derry Fitzgerald, Eugene Coyle, Scott Rickard
100
» John Doyle, Peter Hung, Damian Kelly, Sean McLoone, Ronan Farrell
106
» Patrick Fleming, Rashid Iqbal, Niall McDonnell, Pawel Ostropolski
112
» Tarig Ballal, Mohamed Saad, Chris Bleakley

Friday, 24th June

09:00
L3
Lectures 3: Communications
Venue: Maxwell Theatre, Hamilton
Chair: Colin Cowan
 
118
» William Gareth Dalzell, Colin Cowan
124
» Kalim Khan
130
» Tingcong Ye, Michael Walsh, Peter Haigh, John Barton, Alan Mathewson, Brendan O'Flynn
136
» Dushantha N. K. Jayakody, Mark Flanagan
141
» Pavan Kumar Pendli, Michael Schwarz, Hans Dieter Wacker, Josef Boercsoek
10:40
P2
Posters 2
Venue: Hamilton Concourse
Chair: Andreas Schwarzbacher
 
147
» Arijit Das, Anthony Quinn
153
» Damian Kelly, John Doyle, Ronan Farrell
159
» Alan Power, Richard Reilly, Ed Lalor
165
» Enda Fallon
171
» Ricardo Simon Carbajo, Andrea Staino, Kevin Ryan, Biswajit Basu, Ciaran McGoldrick
177
» Vishalini Vasu, Conor Heneghan, Sakir Sezer, Thianantha Arumugam
183
» Stefan Uting, Michael Brutscheck, Steffen Becker, Andreas Schwarzbacher
189
» Michael Smith, Andrew Beaudin, James Miller, Craig Steinback, Syed Islam, Marc Poulin
195
» Jonathan Blackledge, Matthew Blackledge
201
» Gavin Shorten, Martin Burke
207
» David Corrigan, Francois Pitie, Anil Kokaram
213
» Ji Won Yoon, Simon Wilson
13:30
L4
Lectures 4: Control
Venue: Maxwell Theatre, Hamilton
Chair: Anthony Quinn
 
219
» Daniel Gaida, Sousa Brito André Luis, Christian Wolf, Bäck Thomas, Bongards Michael, Mcloone Seán
225
» Samira Roshany-Yamchi, Rudy Negenborn, Marcin Cychowski, Kieran Delaney, Joe Connell
231
» Jonathan Blackledge, Kieren Murphy
237
» Aolei Yang, George Irwin, Wasif Naeem, Kang Li
16:15
L5
Lectures 5: Media
Venue: Maxwell Theatre, Hamilton
Chair: Ed Lalor
 
243
» Derry Fitzgerald
249
» Shi Liu, John Sheridan
255
» Róisín Rowley-Brooke, Anil Kokaram
261
» David Ramsay, Ted Burke, Dan Barry, Eugene Coyle
&nbps;
The Institution of Engineering and Technology Analog Devices MIDAS Ireland IMEX IEEE Computational Intelligence Society
Science Gallery Cypress Semiconductor Movidius Xilinx Science Foundation Ireland
&nbps;